Mikroorganizmy zasiedlające ciało człowieka są tematem wielu badań. Kolejne odkrycia pozwalają ustalić, jak ważną rolę odgrywają bakterie w różnych obszarach życia. Obecnie wiadomo, że wpływają one na zdrowie, samopoczucie oraz kondycję fizyczną. W ostatnich próbach klinicznych naukowcy wykazali, że istnieje także silna zależność pomiędzy mikroflorą jelitową a strukturą i funkcjonowaniem mózgu. Jak tłumaczą, zmienność profilu bakteryjnego wpływa w sposób znaczący na różnice behawioralne ludzi. Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, które potwierdzają tę zależność opublikowane zostały w czasopiśmie Psychosomatic Medicine.
Międzynarodowa grupa badaczy kierowana przez Kirstena Tillisch’a starała się określić w jaki sposób mikroorganizmy zasiedlające jelita wpływają na powstawanie i wyrażanie emocji. Wcześniejsze próby kliniczne pozwoliły opracować model osi mózgowo-jelitowej, za pomocą którego tłumaczy się udział bakterii w syntezie neuroprzekaźników – serotoniny, acetylocholiny, histaminy, GABA, katecholamin oraz wskazuje na wpływ czynników patogenetycznych na rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się natomiast opisać dwa rodzaje mikroflory jelitowej, które wpływają w różny sposób na emocje ludzi.
Badania skupione wokół funkcjonowania osi mózgowo-jelitowej przeprowadzane były dotychczas wyłącznie na zwierzętach. Tillisch i jego zespół badawczy postanowił sprawdzić zasadę jej działania bezpośrednio u ludzi. W ich próbach udział wzięło 40 zdrowych kobiet w wieku od 18 do 55 lat, które nie stosowały antybiotyków ani probiotyków. Od uczestniczek pobrano początkowo próbki kału i określono znajdujące się w nich bakterie. Na tej podstawie kobiety podzielono na dwie grupy: w pierwszej znalazły się panie, u których przeważały bakterie z rodzaju Bacteroides spp., w drugiej natomiast te, w których materiale biologicznym przeważały mikroorganizmy z rodzaju Prevotella spp. W badaniu wszystkim uczestniczkom prezentowano obrazy wywołujące u nich reakcje emocjonalne pozytywne, negatywne oraz neutralne. W tym samym czasie za pomocą rezonansu magnetycznego skanowano ich mózgi.
Dokładna analiza wyników pozwoliła naukowcom na odkrycie pewnych różnic u przedstawicielek dwóch grup. Kobiety, w których kale znajdowało się więcej bakterii z rodzaju Bacteroides spp. posiadają grubszą istotę szarą w korze przedczołowej oraz odznaczają się większą objętością hipokampa. Pierwszy obszar mózgu zaangażowany jest w przetwarzanie złożonych informacji, drugi natomiast w powstawanie śladu pamięciowego. Uczestniczki badania z przewagą bakterii z rodzaju Prevotella z kolei charakteryzują się cieńszą warstwą istoty szarej i mniejszym hipokampem. W wymienionych strukturach ośrodkowego układu nerwowego obecnych jest u nich jednak więcej połączeń między neuronami. Podczas prezentowania obrazów negatywnych u kobiet tych znacznie zwiększony został poziom odczuwanego lęku, niepokoju oraz drażliwości w porównaniu do pań z grupy pierwszej. Wyniki te sugerują, że mikrobiom jelitowy wpływa na rozmiar hipokampa, który reguluje emocje. Gdy jego objętość jest mniejsza, odczuwanie emocji przebiega w sposób bardziej intensywny.
Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Los Angeles opracowano kolejny aspekt życia ludzi, na który wpływ mają bakterie zasiedlające jelita. Autorzy prób klinicznych uważają, że jeżeli te mikroorganizmy mają wpływ na emocje, to odpowiednia dieta może zmieniać sposób postrzegania rzeczywistości.