...

Elektronika pomocna w regeneracji tkanek

Naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Ohio opracowali innowacyjny chip, dzięki któremu prawdopodobnie możliwa będzie naprawa i regeneracja uszkodzonych narządów w organizmie człowieka. Urządzenie to generuje kod genetyczny, który wstrzykiwany do komórek stymuluje transformację znajdującego się w nich genomu.

Ogromny postęp w dziedzinie medycyny sugeruje, że już niedługo ludzkość może przestać obawiać się jakichkolwiek chorób. Każdego dnia powstaje bowiem coraz to nowsze rozwiązanie pozwalające na jeszcze bardziej skuteczne leczenie danego schorzenia. Jednym z tych wspaniałych osiągnięć jest opracowanie nowoczesnej i innowacyjnej technologii służącej do naprawy uszkodzonych tkanek. Chodzi o odkrycie niewielkiego krzemowego chipa, którego umieszenie na skórze powoduje przegrupowanie transformację żywych komórek.

Zespół naukowców ze Stanowego Uniwersytetu w Ohio kierowany przez dr. Daniela Gallego-Preza przeprowadził badania z udziałem myszy. Jeden z gryzoni miał uszkodzoną tylną łapkę, w której na skutek urazu zatrzymane zostało krążenie krwi. Do skóry pokrywającej tę kończynę przykładano niewielki chip krzemowy u już po upływie tygodnia zaobserwowano, że komórki skórne przekształcane były w komórki naczyń krwionośnych. Pod koniec następnego tygodnia zauważono natomiast, że wznowione zostało krążenie krwi w tylnej łapie, a mysz odzyskała pełną sprawność ruchową. W innym badaniu sprawdzono efekt działania tego urządzenia na myszy po przebytym udarze. po przebytym udarze. Zastosowanie technologii w tym przypadku skutkowało z kolei regeneracją uszkodzonych komórek nerwowych i powrót do zdrowia.

Odkrycie to jest bardzo przełomowe, gdyż grupie badaczy udało się po raz pierwszy modyfikować komórki w żywym organizmie. Zastosowana przez naukowców technologia nazywana jest nanotransfekcją tkanek (TNT, ang. Tissue Nanotransfection). W urządzeniu, które przykładane jest do skóry generowane są ładunki elektryczne, pozwalające na wprowadzenie nowego kodu genetycznego bezpośrednio do komórek. W następstwie tego w organizmie dochodzi do modyfikacji ich genomu oraz przekształcania komórek, a to z kolei pozwala na formowania się nowych tkanek i zastępowanie tych uszkodzonych. Metoda wykorzystująca chip jest całkowicie nieinwazyjna i w trakcie zabiegu potencjalny pacjent nie będzie odczuwał żadnego bólu.

Dr Perez w jednym z wywiadów powiedział: “Technologia TNT zawiera w sobie dwa elementy. Pierwszym z nich jest chip wykorzystujący nanotechnologię, którego ładunek elektryczny pozwala na generację nowego kodu genetycznego. Drugie element składowy pozwala natomiast wykorzystać ten materiał genetyczny, w efekcie czego stymulowane są konwersje komórek. Dzięki temu możliwe jest przekształcenie jednego typu komórek w inny.”

Ważnym osiągnięciem jest również to, że zastosowanie nowoczesnej technologii możliwe jest niemal w każdym miejscu, czyli nie są wymagane żadne specjalne warunki, jak np. sala operacyjna. Daje to duże nadzieje na przyszłość, gdyż jeżeli okaże się, że urządzenie to działa także u ludzi, możliwe będzie jego wykorzystywanie do ratowania ofiar wypadku bądź wojny bezpośrednio w miejscu zdarzenia.

Skuteczność zastosowania tego urządzenia w naprawie uszkodzonych organów zaskoczyła nawet samych wynalazców. Okazało się, że wykorzystanie chipa w regeneracji tkanek zakończyło się sukcesem w 98% przypadków. Naukowcy planują rozpoczęcie badań u ludzi już w przyszłym roku. Jeżeli próby okażą się pomyślne, niewielkich rozmiarów chip może w przyszłości zrewolucjonizować medycynę.

Bibliografia
  1. Gallego-Perez D. et. al. Topical tissue nano-transfection mediates non-viral stroma reprogramming and rescue, Nature Nanotechnology, 2017
  2. Gallego-Perez D. et al. Deterministic transfection drives efficient nonviral reprogramming and uncovers reprogramming barriers. Nanomedicine, 2016
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: