...

Druga twarz białka prekursorowego amyloidu

Beta-amyloid, będący jedną z głównych przyczyn rozwoju choroby Alzheimera, powstaje z białka prekursorowego. Inne fragmenty APP mogą znaleźć zastosowanie w terapii tej formy demencji.

Pierwotna przyczyna rozpoczęcia się procesów prowadzących do rozwoju choroby Alzheimera wciąż pozostaje tajemnicą. Coraz więcej jednak wiadomo o tym, co dzieje się w mózgu jeszcze na długo przed pojawieniem się objawów klinicznych. Naukowcy wiedzą, że jedną z cząsteczek, które w głównej mierze przyczyniają do inicjacji procesów neurodegeneracyjnych, jest beta-amyloid. Powstaje on z białka prekursorowego (APP, ang. amyloid precursor protein), które może okazać się celem w nowoczesnej terapii.

Do tej pory naukowcy zwracali uwagę przede wszystkim na ten fragment APP, który jest kluczowy dla powstawania beta-amyloidu. Jednakże zespół z University of Chicago wykazał, że duże znaczenie mają także inne sekwencje tego białka. Jedna z nich, związana z błoną komórkową, bierze udział w procesie uczenia się i konsolidacji pamięci czasoprzestrzennej, uczestniczy więc w mechanizmie sygnalizacyjnym który warunkuje tworzenie nowych wspomnień. Działanie tego fragmentu APP jest na tyle silne, że mogłoby być w stanie w odpowiednich okolicznościach zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera.

Zespół z Chicago opracował białko nazywane mAICD, którego zadaniem jest ułatwienie lipidom naturalnego APP zakotwiczenie się w błonie komórkowej. Swój wynalazek przetestowali na zmodyfikowanych genetycznie myszach, u których choroba Alzheimera rozwija się już w młodym wieku. Po podaniu mAICD zwierzęta całkiem dobrze radziły sobie z testami sprawdzającymi pamięć, w tym z rozpoznawaniem wcześniej widzianych obiektów czy miejsc. W tym samym czasie myszy, którym podano placebo, nie były w stanie osiągnąć pozytywnych wyników.

“Kiedy obserwowaliśmy myszy leczone mAICD, były niemal normalne – mówi prof Angèle Parent, współautor badania. – Było tak, jakby nigdy nie miały objawów choroby Alzheimera.”

Udowodniono, że mAICD jest w stanie powstrzymać chorobę Alzheimera, gdy procesy prowadzące do neurodegeneracji zachodzą w rozwijającym się mózgu. Dalsze prace zespołu z Chicago będą polegały na sprawdzeniu czy taki sam efekt można uzyskać w dojrzałym układzie nerwowym.

“Jeśli ktoś urodził się z genami promującymi chorobę Alzheimera, niekoniecznie musi mieć problemy z pamięcią w młodym wieku – mówi prof Parent. – Ale czy kiedy już pojawią się problemy z pamięcią mAICD będzie mogło pomóc?”

Wyniki badań zespołu prof Parent świadczą o tym, że różnorodność funkcji białka prekursorowego amyloidu jest znacznie większa, niż naukowcy do tej pory przypuszczali. Uczestniczy ono bowiem w niezwykle złożonym systemie. Może stymulować wzrost nowych neuronów i wzmacniać aktywność synaptyczną, prowadząc do konsolidacji pamięci. Jednocześnie może także produkować beta-amyloid, który działa w zupełnie odwrotnym kierunku.

Bibliografia

Deyts C., Clutter M., Pierce N., Chakrabarty P., Ladd T.B., Goddi A., Rosario A.M., Cruz P., Vetrivel K., Wagner S.L., Thinkaran G., Golde T.E., Parent A.T. APP-Mediated Signaling Prevents Memory Decline in Alzheimer’s Disease Mouse Model. Cell Reports 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: