...

Ćwiczenia na móżdżek nie pomogą na dysleksję

Wyniki najnowszych badań naukowych pozwoliły obalić tzw. hipotezę deficytu móżdżkowego, mówiącą o tym, że nieprawidłowości w komunikacji między korą mózgu i móżdżkiem stanowią przyczynę dysleksji.

Dysleksja to zaburzenie manifestujące się poprzez trudności w nauce czytania i pisania przy co najmniej przeciętnym poziomie inteligencji, sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych oraz przy stosowaniu standardowych metod nauczania. Po raz pierwszy opisano ją na przełomie XIX i XX wieku lecz do dziś nie udało się jednoznacznie zidentyfikować przyczyn jej występowania.

Jedną z koncepcji jest tzw. hipoteza deficytu móżdżkowego. Mówi ona, iż u osób z dysleksją obecne są łagodne zaburzenia anatomiczne i funkcjonalne móżdżku, które przyczyniają się do nieprawidłowej współpracy tej struktury z korą mózgową. Ponieważ zaś móżdżek jest niezwykle istotny dla wykonywania wyuczonych, zautomatyzowanych czynności – takich jak jazda na rowerze czy właśnie pisanie i czytanie – nieprawidłowości w jego pracy mogą mieć wpływ na uczenie się związku grafem-fonem. Przypuszczenia te od początku jednak budziły kontrowersje.

“Wcześniejsze badania obrazowe dotyczące czytania w dysleksji nie znalazły większego poparcia dla tej teorii zwanej hipotezą deficytu móżdżkowego, ale też prace te miały tendencję do koncentrowania się na korze mózgowej – mówi Sikoya Ashburs, współautor badania. – Dlatego zajęliśmy się tą kwestią poprzez dokładniejsze badania móżdżku.”

Zespół naukowy z Georgetown University Medical Center przeprowadził badanie z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, aby zobrazować aktywność mózgu podczas czytania. Udział w tym eksperymencie wzięła grupa osób z dysleksją oraz grupa kontrolna, bez tego zaburzenia. Wyniki ujawniły, że we wcześniejszych pracach nie wzięto pod uwagę czynnika, którym jest czytanie. Zmiany w komunikacji między móżdżkiem a korą mózgu u dzieci z dysleksją w stosunku do grupy kontrolnej były bowiem widoczne jedynie podczas spoczynku.

“Łączność funkcjonalna występuje, gdy dwa regiony mózgu zachowują się podobnie w tym samym czasie, działają synchronicznie – mówi Sikoya Ashburn. – Jednak, gdy mózg przetwarzał sowa, regiony w korze, o których wiadomo, że uczestniczą w procesie czytania, nie komunikowały się z móżdżkiem ani u dzieci z dysleksją, ani bez niej. Różnice [w komunikacji móżdżku z korą mózgu] są spójne z szeroko rozpowszechnionymi zmiananmi neurobiologicznymi związanymi z dysleksją, ale prawdopodobnie nie wszystkie z nich przyczyniają się do trudności w czytaniu.”

Rola móżdżku w procesie czytania wciąż nie jest w pełni zrozumiana. Dowody na hipotezę deficytu móżdżkowego nigdy nie były mocne, ale nie przeszkodziło to w opracowaniu metod leczenia dysleksji ukierunkowanych właśnie na móżdżek. Ich skuteczność nie jest jednak poparta żadnymi dowodami. Nie są one w stanie poprawić umiejętności czytania. Co więcej, zabiegi takie często są stratą czasu i pieniędzy, które dodatkowo odciągają uwagę od innych metod leczenia, które wymagają dobrze przygotowanej interwencji w zakresie trudności w czytaniu, obejmującej naukę przetwarzania fonologicznego i ortograficznego.

Bibliografia

Ashburn S.M., Flowers D.L., Napoliello E.M., Eden G.F. Cerebellar function in children with and without dyslexia during single word processing. Human Brain Mapping 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.