...

Ćwiczenia cardio uwalniają od nałogów

Regularna aktywność fizyczna jest integralnym elementem zdrowego stylu życia. Naukowcy są również zdania, że wykonywanie ćwiczeń aerobowych może wspomóc wychodzenie z nałogu i ograniczyć odczuwanie głodu narkotykowego. Wyniki ostatnich badań udowodniły, że mechanizm tego działania opiera się na stymulacji mezolimbicznego układu dopaminergicznego.

Ćwiczenia aerobowe, nazywane też ”cardio”, zwiększają częstość akcji serca do ok. 120 uderzeń na minutę, a także podnoszą intensywność oddychania. Pomagają dotlenić organizm i spalić zbędną tkankę tłuszczową. Są również korzystne redukcji lub profilaktyce wielu dolegliwości, w tym cukrzycy, zapalenia stawów, chorób serca, stresu, lęków czy depresji. Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku wskazują również na to, że ta forma aktywności fizycznej może być przydatna w profilaktyce i terapii uzależnień.

Jako model badawczy posłużyły szczury. Część z tych zwierząt przez 5 dni w tygodniu zażywała aktywności fizycznej w postaci biegania z prędkością 10 m/min. Czas ćwiczenia stopniowo zwiększano, rozpoczynając od 10 minut pierwszego dnia i stopniowo dochodząc do 60 minut. W sumie przez cały okres trwania eksperymentu (6 tygodni) szczury pokonały dystans 16,5 km. Druga grupa zwierząt prowadziła w tym czasie “siedzący tryb życia”: ich aktywność fizyczna ograniczona była do normalnego poruszania się w obrębie klatki.

Analiza mózgów zwierząt ujawniła, że aktywność fizyczna wpłynęła na zmniejszenie o ok. 20% wiązania się dopaminy do receptorów D1, a jednocześnie zwiększyła ten parametr o 19-30% dla receptorów D2 w obrębie struktur wchodzących w skład mezolimbicznego szlaku dopaminergicznego.

Receptory dopaminergiczne D1 i D2 biorą udział w regulacji funkcji motorycznych, motywacji oraz zachowań konsumpcyjnych i związanych z uzależnieniem. Zaobserwowano, że pobudzenie pierwszego ich typu wpływa u zwierząt na zwiększenie preferowania miejsca związanego z podawaniem kokainy. Natomiast pobudzanie receptorów D2 prowadzi do zmniejszenia samopodawania tego narkotyku. Z kolei zwierzęta, u których blokowano receptory D2 były bardziej skłonne do poszukiwania kokainy. W świetle tych danych zmiany w aktywności receptorów dopaminergicznych uzyskane dzięki działaniu ćwiczeń aerobowych mogą przyczynić się do przeciwdziałaniu uzależnieniu od narkotyków.

“Wiele badań wykazało, że (…) ćwiczenia aerobowe skutecznie zapobiegają rozpoczęcie, nasileniu i nawrotowo używania różnego rodzaju substancji, w tym alkoholu, nikotyny, stymulantów i opioidów. Nasza praca ma na celu pomóc w zidentyfikowaniu mechanizmów neurobiologicznych leżących i podstaw tych zmian” – mówi dr Panayotis Thanos, główny autor badania.

Naukowcy mają nadzieję, że otrzymane przez nich wyniki w przyszłości posłużą do opracowania nowych strategii terapeutycznych dla osób zmagających się z uzależnieniami. Stymulacja mezolimbicznego układu dopaminergicznego poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych mogłaby bowiem zmniejszyć ryzyko nawrotów nałogu. Dodatkową korzyścią byłby pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie całego organizmu.

Bibliografia

Robinson L.S., Swenson S., Hamilton J., Thanos P.K. Exercise Reduces Dopamine D1R and Increases D2R in Rats: Implications for Addiction. Medicine & Science in Sport & Exercise 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: