...

Cudowne właściwości cynamonu

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan odkryli mechanizm, według którego popularna przyprawa dodawana w szczególności do różnych deserów, czyli cynamon, przyspiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu, a tym samym pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Cynamon to przypraw korzenna, którą od dawna stosowana jest w kuchni. Dodaje się ją zazwyczaj do ciast, deserów, niektórzy wykorzystują ją również jako substancję słodzącą na przykład kawę, a jeszcze inni używają jej, aby nadać curry wyraźny smak. Wiadomym jest, że przyprawa ta rozgrzewa, a także działa kojąco na nerwy. Wyniki najnowszych badań naukowców z Instytutu Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Michigan pokazują, że cynamon jest doskonałym stymulatorem metabolizmu lipidowego, pozwalającym na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, a tym samym zapobiegającym nadwadze.

Tkanka tłuszczowa zaliczana jest do grupy tkanek łącznych i zlokalizowana jest przede wszystkim w warstwie podskórnej. Ewolucyjnie tkanka ta jest pozostałością po ludach pierwotnych, którzy zmuszeni byli do życia w ciężkich warunkach. Nagromadzony pod skórą tłuszcz zapewniał im rezerwy energii, a także pozwalał na utrzymywanie stałej temperatury ciała pomimo zmieniających się warunków zewnętrznych. Choć niegdyś tkanka tłuszczowa ratowała ludziom życie, dziś postrzegana jest głównie jako źródło kłopotów związanych z otyłością współczesnej cywilizacji. Organizm człowieka bowiem bardzo chętnie gromadzi tłuszcz, znacznie trudniej jest się natomiast go pozbyć.

Już wcześniejsze wyniki uzyskane przez niezależne jednostki naukowo-badawcze pozwoliły ustalić, że obecny w cynamonie główny składnik olejku eterycznego, determinujący smak przyprawy, cynamal (aldehyd cynamonowy) odgrywa kluczową rolę w prewencji otyłości oraz hiperglikemii u myszy laboratoryjnych. Mechanizm działania tej substancji nie został jednak dokładnie wyjaśniony. Grupa badawcza z Uniwersytetu w Michigan postanowiła zagadkę tę rozwiązać oraz sprawdzić czy przyprawa będzie działać korzystnie również w przypadku ludzi.

Główna autorka badań dr Jun Wu w jednym z wywiadów powiedziała: “Naukowcy już dawno odkryli, że cynamon pobudza metabolizm. My chcielibyśmy dowiedzieć się w jaki sposób tak się dzieje i czy cynamal działa tak samo w przypadku komórek ludzkich, jak w komórkach gryzoni.”

Wyniki badań grupy naukowej kierowanej przez dr Wu opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie Metabolism. Sugerują one, że aldehyd cynamonowy oddziałuje bezpośrednio na komórki tłuszczowe (adipocyty) i stymuluje ich metabolizm w kierunku wytworzenia energii wewnątrz organizmu, czyli pobudza termogenezę. W swoich badaniach naukowcy wykorzystali komórki tłuszczowe pochodzące od ochotników reprezentujących różne grupy etniczne, grupy wiekowe oraz charakteryzujących się różnym wskaźnikiem BMI. Podczas traktowania tych komórek cynamalem odnotowano, że zwiększona zostaje ekspresja wielu genów oraz enzymów zaangażowanych w metabolizm tłuszczów. Ponadto substancja ta zwiększa poziom UCP1 (ang. uncouple protein), czyli termogeniny oraz Fgf21 (ang. Fibroblast growth factor 21). Są to białka bardzo silnie zaangażowane w regulację procesów metabolicznych organizmu.

U podstaw odkrycia mechanizmu działania aldehydu cynamonowego leży wciąż narastający problem otyłości. Dr Wu wraz ze swoimi kolegami uważa, że popularna przyprawa korzenna może pomóc zmniejszyć skutki tej choroby cywilizacyjnej. Dodatkowo sugerują oni, że wykorzystanie cynamonu do walki z nadwagą będzie stosunkowo łatwe, ponieważ ludzie go znają i bez problemu zwiększą jego spożycie jeżeli tylko udowodni się jak bardzo to może pomóc.

Kolejnym celem badań grupy naukowej z Uniwersytetu w Michigan będzie określenie skutecznej dawki przyprawy w walce z otyłością. Jak narazie nie wiadomo bowiem czy jej nadmiar nie będzie szkodził. Potrzebne jest więc przeprowadzenie kolejnych prób klinicznych, jednakże naukowcy są pełni entuzjazmu i już teraz widzą wysoki potencjał cynamonu.

Bibliografia
  1. Juan Jiang, Margo P. Emont, Heejin Jun, Xiaona Qiao, Jiling Liao, Dong-il Kim, and Jun Wu, Cinnamaldehyde induces fat cell-autonomous thermogenesis and metabolic reprogramming, Metabolism: Clinical and Experimental, 2017
  2. Khare, P., Jagtap, S., Jain, Y., Baboota, R.K., Mangal, P., Boparai, R.K. et al, Cinnamaldehyde supplementation prevents fasting-induced hyperphagia, lipid accumulation, and inflammation in high-fat diet-fed mice. Biofactors. 2016
  3. Camacho, S., Michlig, S., de Senarclens-Bezencon, C., Meylan, J., Meystre, J., Pezzoli, M. et al, Anti-obesity and anti-hyperglycemic effects of cinnamaldehyde via altered ghrelin secretion and functional impact on food intake and gastric emptying, Sci. Rep., 2015
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.