...

Co zapachy robią w mózgu?

Wyniki badań naukowych ujawniły, że przetwarzanie zapachów angażuje rejony mózgu związane z podejmowaniem decyzji, pamięcią i odczuwaniem emocji.

Zapachy docierają do receptorów nabłonka jamy nosowej, a następnie wędrują nerwem węchowym do opuszki węchowej, znajdującej się w przodomózgowiu. Przylegająca do niej kora gruszkowata jest kolejną strukturą zaangażowaną w rozpoznawanie i zapamiętywanie zapachów, czyli nadawanie im znaczenia. Do tej pory naukowcy nie ustalili, czy w tych procesach odgrywają rolę także inne obszary mózgu. Zespół dr Christiny Strauch – profesor na Wydziale Fizjologii w Ruhr Universitaet Bochum – podjął próbę uzupełnienia tej neuronalnej mapy przetwarzania zapachów. Wyniki jego pracy zostały opublikowane w czasopiśmie “Cerebral Cortex”.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak przetwarzanie zapachów wpływa na aktywność struktur mózgu badanych zwierząt. W tym celu zastosowali stymulację elektryczną opuszki węchowej i zarejestrowali wywołane w ten sposób zmiany aktywności metabolicznej mózgu. Dzięki połączeniu metod elektrofizjologicznych i techniki neuroobrazowania za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) udało im się uzyskać dokładny obraz struktur mózgu, których aktywność zmieniała się w odpowiedzi na stymulację opuszki węchowej.

Wyniki analizy sygnału fMRI ujawniły, że w wyniku pobudzenia opuszki węchowej nastąpił istotny wzrost aktywności neuronalnej – zarówno obszarów korowych, jak i tych należących do tzw. układu nagrody. Na tę stymulację odpowiedziała kora śródwęchowa, strukturalnie należąca do hipokampa – obszaru powiązanego głównie z zapamiętywaniem oraz część grzbietowo-przyśrodkowa kory przedczołowej, której zadaniem jest przede wszystkim regulacja emocji związanych z podejmowaniem decyzji. Ponadto wzrosła aktywność kluczowych struktur układu nagrody: jądra półleżącego, prążkowia grzbietowego, oraz podstawno-bocznej części ciała migdałowatego. Struktury te determinują poziom motywacji, a ich aktywacja wywołuje poczucie satysfakcji. Zatem wyniki tej analizy pokazują, że przetwarzanie zapachów angażuje rejony mózgu związane z podejmowaniem decyzji, ewaluacją wspomnień oraz odczuwaniem emocji.

“Zaangażowanie tych struktur w przetwarzanie sygnałów węchowych prawdopodobnie odgrywa rolę w tworzeniu wspomnień zapachów. Umożliwia także szybką ocenę danego zapachu na osi “przyjemny-nieprzyjemny”” – interpretuje rezultaty swojego badania dr. Strauch.
“Wyniki tego eksperymentu stanowią dowód na bliską współpracę układu węchowego oraz układu nagrody, co może wyjaśniać wyjątkową rolę jaką zapachy odgrywają w tworzeniu śladów pamięciowych” – dodaje Denise Manahan-Vaughan, współautorka badania.
Bibliografia

Strauch Ch. et al. Olfactory Information Storage Engages Subcortical and Cortical Brain Regions That Support Valence Determination. Cerebral Cortex, 2021

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: