...

Co wspólnego ma mysz komputerowa ze skłonnością do podejmowania ryzyka?

Wyniki badań naukowych ujawniły, że sposób prowadzenia kursora myszy komputerowej może być źródłem informacji na temat skłonności do podejmowania ryzyka.

Nie od dziś wiadomo, że bezwiedne ruchy ciała stanowią źródło wiedzy o ludzkiej psychice. Komunikacja niewerbalna może być bardziej obiektywną miarą zdenerwowania, aprobaty czy smutku niż przemyślane wypowiedzi. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio odkryli, że skłonność do podejmowania ryzyka można ocenić nawet po… sposobie poruszania myszą komputerową.

Badacze przeprowadzili trzy eksperymenty z udziałem łącznie 652 osób. Mierzyli ruchy myszy komputerowej sterowanej przez uczestników podczas podejmowania 215 decyzji dotyczących różnych gier. Na początku każdej próby kursor był umieszczony na środku dolnej części ekranu. Następnie na ekranie pojawiały się dwa pola – w obu górnych rogach ekranu. Kliknięcie w jedno z nich wiązało się z zaakceptowaniem oferty 50/50, czyli np. 50% na zdobycie 10$ i 50% na utratę 5$. Wybierając drugie pole, decydowali się na pozbawioną ryzyka opcję, zazwyczaj 0$.

Podczas pierwszego badania naukowcy obserwowali tor ruchu kursora po ekranie monitora. Niektórzy uczestnicy prowadzili kursor prosto od miejsca startu do wybranego pola. Część z badanych najpierw kierowała kursor w kierunku do pola, które ostatecznie nie zostało wybrane. W drugim eksperymencie szczególną uwagę zwrócono na uczestników, którzy za każdym razem wybierali to samo pole. Jak poprzednio, rejestrowano trajektorie ruchu kursora na ekranie.

Trzeci eksperyment polegał na analogicznych wyborach, jednak przed rozpoczęciem gry naukowcy poprosili niektórych z nich, żeby potraktowali opcję “50/50” tak, jak zrobiłby to inwestor giełdowy. Wskazano im, żeby nie kierowali się chęcią wygrania pojedynczej gry, ale by spróbowali przeprowadzić serię wygranych.

Na podstawie analizy trajektorii ruchu myszy z pierwszego eksperymentu wyciągnięto wnioski na temat wewnętrznego konfliktu i wahania uczestników. Badani, którzy zmieniali decyzję zanim ostatecznie wskazali pole, byli mniej skłonni do podejmowania ryzyka. Mierząc trajektorie ruchu myszy podczas gry w drugim badaniu naukowcy wyodrębnili grupę ludzi niechętnych do ryzykownych zachowań. Byli to uczestnicy wybierający to samo pole w czasie tego eksperymentu. Trzecie badanie dostarczyło informacji na temat zdolności manipulowania ryzykiem.

„Kiedy powiedzieliśmy uczestnikom, żeby myśleli jak przedsiębiorcy, mogliśmy zaobserwować, że byli bardziej zdecydowani, gdy akceptowali opcję “50/50”, a bardziej skonfliktowani, odrzucając ją – dokładnie tak, jak byśmy się spodziewali” – powiedział Ian Krajbich, profesor nadzwyczajny psychologii w Ohio State.

Wyniki badań pokazują, że sposób kierowania myszy komputerowej może być źródłem informacji na temat chęci ludzi do podejmowania ryzyka. Okazuje się, że o skłonności do ryzykownych zachowań świadczy wahanie lub jego brak przy podejmowaniu decyzji, a nie ostateczny wybór.

Bibliografia

Stillman P. E. et al, Using dynamic monitoring of choices to predict and understand risk preferences, National Academy of Sciences, 2020.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: