...

Cholina jest ważna w ciąży

Wyniki najnowszych badań pokazują, że zwiększone spożycie choliny przez kobiety w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój mózgu ich dzieci. Oznacza to, że gdy przyszła mama w swojej codziennej diecie zwiększy ilość pokarmu zawierajaąego ten lipid, może urodzić mądrzejsze dziecko.

Opublikowane niedawno wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z nowojorskiego Uniwersytetu Cornell sugerują, że zwiększenie ilości przyjmowanego pokarmu bogatego w cholinę w trakcie ciąży, ma korzystny wpływ na funkcje kognitywne dzieci. Źródeł choliny jest wiele. Najważniejsze z nich to żółtka jaj, mięso drobiowe, chude, czerwone mięso, orzechy i warzywa kapustowate. Od dawna wiadomo, że cholina jest ważna dla życia i zdrowia człowieka. Dzięki pracy grupy badawczej z Uniwersytetu Cornell określono jednak również, że cholina jest bardzo ważna w okresie prenatalnego rozwoju dziecka.

Jedna z autorek badań, Maria Caudill, powiedziała: “Istnieje szereg dowodów na to, że zwiększone spożycie choliny przez matki spodziewające się potomstwa w świecie zwierząt ma wiele pozytywnych efektów. Wyniki naszych badań pokazują, że takie samo znaczenie ma włączenie tego składnika odżywczego w przypadku ciąży ludzi.”

Opublikowanie tych wyników jest bardzo ważne, gdyż pozwoli na zwiększenie świadomości kobiet na temat tego, jak bardzo cholina jest potrzebna w okresie ciąży. Większość z nich spożywa bowiem dziennie mniej niż zalecane 450 mg i zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z powagi takiego zaniechania.

Psycholog z Wydziału Nauk o Żywieniu, Richard Canfield, powiedział: “Sytuacja ta wynika najczęściej z nawyków żywieniowych i aktualnych trendów. Pokarmy bogate w cholinę mają bowiem w dzisiejszych czasach zazwyczaj złą reputację. Na przykład strach przed salmonellą wyklucza z diety jajka. Podobnie jest w przypadku czerwonego mięsa. Zazwyczaj ludzie go unikają gdyż obawiają się nadmiaru tłuszczów nasyconych.”

W badaniu przeprowadzonym przez nowojorskich naukowców wzięło udział 26 kobiet, które zostały losowo podzielone na dwie grupy. Każda z nich przyjmowała dokładnie ustaloną dietę. Spożywane przez nie pokarmy były ściśle kontrolowane również w kierunku innych składników odżywczych, głównie witaminy B6 i B12. Ich metabolizm może bowiem wpływać na losy choliny w organizmie.

Maria Caudill w jednym z wywiadów powiedziała: “Dzięki dokładnej kontroli diety uczestniczek badania, jesteśmy pewni, że przyjmowały one dziennie takie same ilości składników odżywczych. Różne było spożycie choliny: połowa kobiet przyjmowała jej dziennie 480 mg, podczas gry druga połowa 930 mg. Przy ocenie zdolności poznawczych noworodków okazało się, że dzieci kobiet z drugiej grupy były znacznie lepiej rozwinięte w porównaniu do potomków pierwszej grupy.”

Aby określić poziom intelektualny dzieci poddano je serii badań i testów. W jednym z nich sprawdzano pamięć wzrokowo-przestrzenna i szybkość z jaką przetwarzają one informacje. W efekcie odnotowano dodatnią korelację pomiędzy poziomem IQ a zwiększonym spożyciem choliny przez matki w czasie ciąży. Ponadto dzieci, które były bardziej rozwinięte po urodzeniu odznaczał wyższy poziom intelektualny również w późniejszych latach.

Richard Canfield podkreślił również, że obecne zalecenia dietetyczne odnośnie choliny dla kobiet w ciąży są niewystarczające, aby wspierać zdolności poznawcze swojego potomstwa. Uważa on, że ilość która jest rekomendowana wynika jedynie z próby przeciwdziałania dysfunkcji wątroby. Dodatkowo większość polecanych dawek została ustalona na podstawie badań na mężczyznach, bez zwrócenia uwagi na potrzeby kobiet w ciąży.

Oprócz pozytywnego wpływu choliny na rozwój zdolności poznawczych dziecka, przyjmowanie tego składnika przez kobiety w ciąży ma także wiele innych korzyści. Wykazano bowiem, że cholina zaangażowana jest w transport innych składników odżywczych przez łożysko. Posiada równie wysoki potencjał epigenetyczny, co oznacza, że jest niezbędna do prawidłowego odczytu informacji zapisanej w DNA. Cholina odpowiada także za zmniejszenie poziomu homocysteiny, której zbyt wysokie stężenie może powodować wady rozwojowe płodu.

Bibliografia
  1. Marie A. Caudill, Barbara J. Strupp, Laura Muscalu, Julie E. H. Nevins and Richard L. Canfield, Maternal choline supplementation during the third trimester of pregnancy improves infant information processing speed: a randomized, double-blind, controlled feeding study, Journal of the Federation of AMerican Societies for Experimental Biology, 2017
  2. Caudill, M. A. Pre- and postnatal health: evidence of increased choline needs. J. Am. Diet. Asocc., 2010
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Neuropsychologiczne podłoże IBS

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.