Opublikowane niedawno wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z nowojorskiego Uniwersytetu Cornell sugerują, że zwiększenie ilości przyjmowanego pokarmu bogatego w cholinę w trakcie ciąży, ma korzystny wpływ na funkcje kognitywne dzieci. Źródeł choliny jest wiele. Najważniejsze z nich to żółtka jaj, mięso drobiowe, chude, czerwone mięso, orzechy i warzywa kapustowate. Od dawna wiadomo, że cholina jest ważna dla życia i zdrowia człowieka. Dzięki pracy grupy badawczej z Uniwersytetu Cornell określono jednak również, że cholina jest bardzo ważna w okresie prenatalnego rozwoju dziecka.
Jedna z autorek badań, Maria Caudill, powiedziała: “Istnieje szereg dowodów na to, że zwiększone spożycie choliny przez matki spodziewające się potomstwa w świecie zwierząt ma wiele pozytywnych efektów. Wyniki naszych badań pokazują, że takie samo znaczenie ma włączenie tego składnika odżywczego w przypadku ciąży ludzi.”
Opublikowanie tych wyników jest bardzo ważne, gdyż pozwoli na zwiększenie świadomości kobiet na temat tego, jak bardzo cholina jest potrzebna w okresie ciąży. Większość z nich spożywa bowiem dziennie mniej niż zalecane 450 mg i zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z powagi takiego zaniechania.
Psycholog z Wydziału Nauk o Żywieniu, Richard Canfield, powiedział: “Sytuacja ta wynika najczęściej z nawyków żywieniowych i aktualnych trendów. Pokarmy bogate w cholinę mają bowiem w dzisiejszych czasach zazwyczaj złą reputację. Na przykład strach przed salmonellą wyklucza z diety jajka. Podobnie jest w przypadku czerwonego mięsa. Zazwyczaj ludzie go unikają gdyż obawiają się nadmiaru tłuszczów nasyconych.”
W badaniu przeprowadzonym przez nowojorskich naukowców wzięło udział 26 kobiet, które zostały losowo podzielone na dwie grupy. Każda z nich przyjmowała dokładnie ustaloną dietę. Spożywane przez nie pokarmy były ściśle kontrolowane również w kierunku innych składników odżywczych, głównie witaminy B6 i B12. Ich metabolizm może bowiem wpływać na losy choliny w organizmie.
Maria Caudill w jednym z wywiadów powiedziała: “Dzięki dokładnej kontroli diety uczestniczek badania, jesteśmy pewni, że przyjmowały one dziennie takie same ilości składników odżywczych. Różne było spożycie choliny: połowa kobiet przyjmowała jej dziennie 480 mg, podczas gry druga połowa 930 mg. Przy ocenie zdolności poznawczych noworodków okazało się, że dzieci kobiet z drugiej grupy były znacznie lepiej rozwinięte w porównaniu do potomków pierwszej grupy.”
Aby określić poziom intelektualny dzieci poddano je serii badań i testów. W jednym z nich sprawdzano pamięć wzrokowo-przestrzenna i szybkość z jaką przetwarzają one informacje. W efekcie odnotowano dodatnią korelację pomiędzy poziomem IQ a zwiększonym spożyciem choliny przez matki w czasie ciąży. Ponadto dzieci, które były bardziej rozwinięte po urodzeniu odznaczał wyższy poziom intelektualny również w późniejszych latach.
Richard Canfield podkreślił również, że obecne zalecenia dietetyczne odnośnie choliny dla kobiet w ciąży są niewystarczające, aby wspierać zdolności poznawcze swojego potomstwa. Uważa on, że ilość która jest rekomendowana wynika jedynie z próby przeciwdziałania dysfunkcji wątroby. Dodatkowo większość polecanych dawek została ustalona na podstawie badań na mężczyznach, bez zwrócenia uwagi na potrzeby kobiet w ciąży.
Oprócz pozytywnego wpływu choliny na rozwój zdolności poznawczych dziecka, przyjmowanie tego składnika przez kobiety w ciąży ma także wiele innych korzyści. Wykazano bowiem, że cholina zaangażowana jest w transport innych składników odżywczych przez łożysko. Posiada równie wysoki potencjał epigenetyczny, co oznacza, że jest niezbędna do prawidłowego odczytu informacji zapisanej w DNA. Cholina odpowiada także za zmniejszenie poziomu homocysteiny, której zbyt wysokie stężenie może powodować wady rozwojowe płodu.