...

Biomarkery zaburzeń lękowych

Być może w przyszłości badania krwi posłużą do diagnostyki zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe należą do najczęstszych zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że w ciągu całego życia wystąpią nawet u 15-20% populacji ogólnej. Ze względu na ich przewlekły przebieg są trudne do monitorowania i leczenia, a długotrwałe przyjmowanie leków może doprowadzić do rozwoju uzależnienia. Naukowcy zastanawiali się, w jaki sposób można zoptymalizować farmakoterapię i zmniejszyć częstotliwość jej działań niepożądanych. Uczeni z Indiana University School of Medicine w najnowszym badaniu zidentyfikowali biomarkery oceny skuteczności farmakoterapii – GAD1, NTRK3, ADRA2A, FZD10, GRK4 i SLC6A4. Ich obecność we krwi pozwala oszacować ryzyko rozwoju zaburzenia u danej osoby oraz monitorować jego przebieg. Odkrycie to umożliwi również dobranie najskuteczniejszej farmakoterapii do objawów występujących u pacjenta.

“Wiele osób cierpi z powodu lęku, który może być bardzo uciążliwy i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Obecne podejście terapeutyczne polega na rozmowie z pacjentami oraz przepisywaniu leków. Jednak niektóre z leków mogą uzależniać i sprawiać jeszcze więcej problemów. Chcieliśmy sprawdzić, czy nasze podejście polegające na identyfikacji biomarkerów krwi pomoże nam dopasować konkretnych pacjentów do danych leków, które będą u nich skuteczniejsze i nie spowodują uzależnienia” – mówi profesor psychiatrii Alexander Niculescu, główny autor badania.

W trakcie trwania badania uczestnikom (41 mężczyzn i 17 kobiet wykazujących objawy lękowe o różnym stopniu nasilenia) pobierano krew co 3-6 miesięcy lub za każdym razem, gdy z powodu swoich zaburzeń byli hospitalizowani. W pierwszym etapie naukowcy sprawdzali, czy pomiędzy osobami o niskim i wysokim poziomie lęku występują różnice w ekspresji genów. Na tej podstawie zidentyfikowali potencjalne biomarkery RNA przy użyciu techniki konwergentnej genomiki funkcjonalnej, która została opracowana we wcześniejszych badaniach.

Kolejnym krokiem było przeprowadzenie badania kohortowego na pacjentach z ciężkimi zaburzeniami lękowymi w celu walidacji odkrytych biomarkerów. W innej, niezależnej kohorcie badacze sprawdzali więc użyteczność kliniczną wykrytych biomarkerów, w tym ich zdolność do monitorowania przebiegu choroby i możliwość przewidzenia pogorszenia stanu klinicznego w przyszłości.

Już we wcześniejszych badaniach Niculescu zidentyfikował biomarkery innych chorób psychicznych (depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i zespołu stresu pourazowego) w krwi obwodowej. Nowo poznanymi biomarkerami zaburzeń lękowych okazały się GAD1, NTRK3, ADRA2A, FZD10, GRK4 i SLC6A4. Badacze sprawdzili, które z nich są celem konkretnych leków stosowanych w terapii zaburzeń lęku – takich jak walproinian, kwasy tłuszczowe omega-3, lit, sertralina, benzodiazepiny i ketamina. Odkrycie to umożliwi opracowanie nowych metod leczenia lęku, które będą ukierunkowane na poszczególne biomarkery.

“Oprócz leków istnieją inne metody leczenia zaburzeń lękowych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna czy modyfikacja stylu życia. Jednak obecność takiego obiektywnego wskaźnika pozwalającego na monitorowanie obecnego stanu pacjentów, przyszłego ryzyka hospitalizacji i opcji leczenia farmakologicznego, może okazać się bardzo skuteczna w leczeniu” – mówi profesor Niculescu.

Wyniki dotychczasowych badań Niculescu można połączyć z obecnym odkryciem, aby całościowo przewidzieć ryzyko wystąpienia niektórych chorób psychicznych. Umożliwi to monitorowanie możliwej progresji po zdiagnozowaniu i odpowiedź pacjentów na lek. Pozwoli to podejmować bezpieczniejsze i skuteczniejsze decyzje dotyczące leczenia, co może stanowić obiecującą perspektywę na przyszłość.

“Nasze odkrycie może stać się testem przesiewowym podczas regularnych wizyt pacjenta w celu oceny jego zdrowia psychicznego i zapobiegania powikłaniom w przyszłości. W dłuższej perspektywie zapobieganie jest lepsze niż leczenie, dlatego naszym celem jest kompleksowa ocena pacjenta za pomocą jednego badania krwi” – podsumowuje profesor Niculescu.
Bibliografia

Niculescu A.B. et al. Towards precision medicine for anxiety disorders: objective assessment, risk prediction, pharmacogenomics, and repurposed drugs. Molecular Psychiatry, March 2023

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.