...

Biomarker patologicznego „zostawania w domu”

Wyniki badań naukowych rzuciły nieco światła na biologiczny aspekt hikikomori.

Hikikomori pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego “wejście do środka i niewychodzenie na zewnątrz”. W latach 90. XX wieku użyto go do określenia patologicznego wycofania społecznego, polegającego na niewychodzeniu do pracy lub szkoły, z wyjątkiem okazjonalnych wyjść, przez co najmniej 6 miesięcy oraz na niekontaktowaniu się ze światem zewnętrznym. Początkowo uważano, że zjawisko to dotyka przede wszystkim nastolatków i młodych dorosłych, ale dalsze badania wykazały jego istnienie także w starszych grupach wiekowych. Uważano, że jest ono związane z japońską kulturą, jednak dowody zgromadzone przez ostatnie dekady ujawniły, że ma ono skalę globalną. Szacuje się, że dziś w samej tylko Japonii na hikikomori cierpi ponad milion osób, głównie mężczyzn.

W 2013 roku w Szpitalu Uniwersyteckim Kiusiu założono pierwszą na świecie przychodnię, w której badane jest zjawisko hikikomori. Specjaliści mają nadzieję, że zrozumienie go na płaszczyźnie nie tylko psychologicznej i społecznej, ale także biologicznej pozwoli na opracowanie systemów wsparcia dla pacjentów. O ile socjologiczne podstawy tego schorzenia są dokładnie badane, wciąż istnieją poważne luki w zrozumieniu jego biologicznych aspektów.

“U osób hikikomori niekiedy obserwuje się choroby psychiczne, takie jak depresja, schizofrenia czy zespół lęku społecznego – mówi Takahiro A. Kato, współautor badania. – Jednak nasze dotychczasowe badania pokazują, że to nie jest takie proste, że jest to złożony stan, w którym różne elementy psychiatryczne i niepsychiatryczne nakładają się na siebie. Zrozumienie tego, co dzieje się na podłożu biologicznym bardzo nam pomoże w identyfikacji i leczeniu hikikomori.”

Zespół z Kiusiu przeprowadził badania biochemiczne krwi pobranej od nieleczonych pacjentów z hikikomori i porównał je z próbkami od osób zdrowych. Sprawdzono stężenie 127 różnych związków znajdujących się w osoczu. U chorych mężczyzn poziom ornityny i aktywność arginazy były wyższe niż w grupie kontrolnej, natomiast poziom bilirubiny i argininy był niższy. Ornityna jest aminokwasem wytwarzanym z argininy w reakcji katalizowanej przez enzym arginazę. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy m.in. w regulacji ciśnienia krwi. Bilirubina powstaje wskutek rozkładu czerwonych krwinek w wątrobie. Często wykorzystywana jest jako wskaźnik stanu tego narządu. Jej poziom często jest obniżony i pacjentów cierpiących na ciężką depresję i sezonowe zaburzenia afektywne.

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet z hikikomori wyższy niż w grupie kontrolnej był poziom długołańcuchowej acylokarnityny. Związek ten odgrywa ważną rolę w procesie dostarczania energii do komórek mózgu. Jego poziom obniża się u pacjentów z depresja, gdy ci przyjmują leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. W przypadku depresji obserwuje się jednak podwyższenie stężenia zarówno długo-, jak i krótkołańcuchowych cząsteczek acylokarnityny, podczas gdy w przypadku hikikomori stężenie krótkołańcuchowych pozostaje bez zmian. Dzięki dalszej analizie i kategoryzacji danych dotyczących stężenia acylokarnityny naukowcy byli w stanie odróżnić osoby zdrowe od cierpiących na hikikomori, a nawet określić stopień nasilenia tej przypadłości.

“Identyfikacja biomarkerów hikikomori to pierwszy krok na drodze do odkrycia biologicznego podłoża tej choroby i do powiązania ich ze stopniem jej nasilenia – – mówi Kato. – Mamy nadzieję, że te odkrycia doprowadzą do powstania lepszych, specjalistycznych terapii i wsparcia dla hikikomori.”

Wciąż jednak pozostaje wiele niewiadomych. Wśród nich znajdują się procesy, które prowadzą do tego, że stężenie określonych związków we krwi pacjentów z hikikomori ulega zmianie. Zaburzenie to staje się ogólnoświatowym problemem, szczególnie w obliczu niedawnych lockdownów związanych z pandemią COVID-19. dlatego niezbędne są wzmożone wysiłki, by poznać jego przyczyny i opracować skuteczne strategie terapeutyczne.

Bibliografia

Setoyama D et al. Blood metabolic signatures of hikikomori, pathological social withdrawal. Dialogues in Clinical Neuroscience 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: