...

Biomarker depresji

Naukowcy z Japonii udowodnili, że badanie poziomu metabolitów szlaku kinureinowego w surowicy krwi może stanowić cenne narzędzie w zapobieganiu rozwojowi zaburzeń depresyjnych.

Zaburzenia depresyjne towarzyszą co najmniej 300 mln osób na całym świecie. Wciąż jednak nie jest pewne, jakie procesy zachodzące w ośrodkowym układzie nerwowym są pierwotna przyczyną tych schorzeń. Obecnie dominują trzy hipotezy: monoaminowa, przewlekłego stanu zapalnego oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Druga z nich – hipoteza przewlekłego stanu zapalnego – jest ściśle związana ze szlakiem kinureinowym (KYN), jednym z głównych szlaków metabolicznych tryptofanu. Wyniki badań naukowych świadczą o tym, że u pacjentów z depresją i innymi zaburzeniami obejmującymi podobne objawy występuje podwyższony poziom metabolitów tryptofanu należących do tej ścieżki metabolicznej. Zespół specjalistów z Fujita Health University postanowił sprawdzić czy mogą one pełnić funkcję biomarkerów pomocnych we wczesnym diagnozowaniu osób zagrożonych depresją.

“Różne linie dowodów naukowych sugerują, że metabolizm tryptofanu jest zaangażowany w objawy poważnych zaburzeń depresyjnych – mówi dr Yasuko Yamamoto, współautor badania.”

Naukowcy pobrali próbki krwi od 61 pacjentów, których wyniki testów wskazywały na wysokie ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń depresyjnych. Analizie poddane zostały także próbki poddane od 51 zdrowych osób, które stanowiły grupę kontrolną. Mierzono poziomy różnych metabolitów szlaku kinureninowego w surowicy za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej. W porównaniu do osób zdrowych, u ochotników zagrożonych depresją występował podwyższony poziom kwasu antranilowego. Ponadto u kobiet z grupy badawczej zaobserwowano obniżenie poziomu tryptofanu.

Badacze przeprowadzili również dalszą analizę próbek i danych uzyskanych od 33 pacjentów zagrożonych depresją, których wyniki w klinicznej skali depresji świadczyły o pogarszaniu się stanu zdrowia i pogłębianiu depresji. Rezultaty wskazywały na to, że wzrost poziomu kwasu antranilowego korelował z pogorszeniem się wyników w skali depresji.

“Odkrycie to potwierdza, że rzeczywiście istnieje silna, bezpośrednia korelacja między poziomem kwasu antranilowego we krwi a nasileniem depresji – mówi prof. Kuniaki Saito, współautor badania.”

Zespół z Fujita Health University postanowił też sprawdzić, w jaki sposób kształtuje się profil metabolitów tryptofanu u 48 pacjentów cierpiących na przewlekłe zaburzenia bólowe dotyczące obszarów jamy ustnej, szczęki i twarzy. Analiza składu surowicy krwi i porównanie z wynikami 42 zdrowych osób ujawniło, iż u chorych ochotników poziom kwasu antranilowego był podwyższony, a poziom tryptofanu obniżony – podobnie jak miało to miejsce u osób narażonych na wystąpienie depresji.

Naukowcy są zdania, że możliwe jest monitorowanie poziomu kwasu antranilowego w surowicy krwi, aby móc ocenić ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych u pacjentów. Monitorowanie poziomu tego metabolitu tryptofanu może stać się cennym narzędziem – gdy stanie się zbyt wysoki, będzie można wdrożyć strategie zapobiegające rozwojowi depresji. Oczywiście, konieczne są dalsze badania, które potwierdzą kliniczne znaczenie tego parametru. Niezbędne jest także dokładne zrozumienie mechanizmów, które łączą metabolizm tryptofanu z objawami takimi jak pogorszenie nastroju.

Bibliografia

Sakurai M., Yamamoto Y., Kanayama N., Hasegawa M., Mouri A., Takemura M., Matsunami H., Myauchi T., Tokura T., Kimura H., Ito M., Umemura E., Sato (Boku) A., Nagashima W., Tonoike T., Kurita K., Ozaki N., Nabeshima T., Saito K. Serum Metabolic Profiles of the Tryptophan-Kynurenine Pathway in the high risk subjects of major depressive disorder. Scientific Reports 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: