...

Bakterie jelitowe a poziom cukru we krwi

Miliony ludzi na całym świecie zmaga się z poważnymi zaburzeniami związanymi z prawidłowym poziomem cukru we krwi. Przeprowadzono badanie, które ujawnia, że bakterie jelitowe wykazują zdolność do generowania zmian w stężeniu glukozy, co może bezpośrednio wpływać na poziom serotoniny w organizmie.

Bakterie jelitowe odpowiadają m.in. za regulowanie metabolizmu gospodarza, w tym metabolizmu glukozy. I pomimo, iż wpływ mikrobioty jelitowej na homeostazę tego cukru w ciele człowieka jest obecnie dobrze znany, to fundamentalny mechanizm tych zależności wciąż pozostawał niezbadany. Bakterie zasiedlające ten odcinek przewodu pokarmowego są silnym mediatorem syntezy serotoniny pochodzącej z jelit, a to obwodowe źródło neuroprzekaźnika jest samo w sobie regulatorem glukozowym.

W tym doświadczeniu naukowcy z Flinders, SAHMRI oraz McMaster University in Canada badali, czy mikrobiom jelitowy wpływa na homeostazę glukozy poprzez oddziaływanie bakterii na pochodzącą z jelit serotoninę. Wyniki tego doświadczenia pozwalają zrozumieć sposób komunikacji mikroflory przewodu pokarmowego, który umożliwia kontrolowanie poziomów glukozy w reakcjach metabolicznych.

“Odkryliśmy, że mikrobiom pogarsza nasz metabolizm poprzez sygnalizację do komórek jelitowych, które wytwarzają serotoninę. Mikroflora jelitowa warunkuje podniesienie poziomu serotoniny we krwi, które wykazaliśmy uprzednio u osób cierpiących na otyłość. Wzrost ten niestety odpowiada za znaczne problemy metaboliczne.” – profesor D.J. Keating, współautor badania

Wykorzystując dwa rodzaje inhibicji farmakologicznej oraz genetyczne hamowanie syntezy obwodowej serotoniny u myszy, naukowcy odnotowali znaczny wzrost poziomu glukozy we krwi w organizmie gospodarza. Zwiększenie stężenia cukru było wynikiem zależnej od antybiotyków zmiany w składzie mikroflory, która z kolei była uwarunkowana syntezą obwodowej serotoniny.

“Kolejnym krokiem będzie zrozumienie, które dokładnie bakterie wykazują zdolność do przeprowadzenia takiego mechanizmu, ale też jak to robią. Wszystkie te badania wykonywane są w nadziei, że pomoże to opracować nową strategię regulacji poziomu cukru we krwi u ludzi.” – profesor D.J. Keating, współautor badania

To pierwsze tego typu badanie, które pokazuje jak mikroflora jelitowa efektywnie komunikuje się z organizmem, po to, aby wpłynąć na metabolizm gospodarza. Jeżeli uda się dogłębniej zrozumieć, które bakterie odpowiadają za syntezę serotoniny w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, możliwe będzie opracowanie konkretnych metod leczenia zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. To badanie stanowi pierwszy wielki krok w kierunku lepszego zrozumienia tego procesu.

Bibliografia

Martin A.M., Yabut J.M, Choo J.M., Page A.J., Sun E.W., Jessup C.F., Wesselingh S.L., Khan W.I., Rogers G.B., Steinberg G.R., Keating D.J., The gut microbiome regulates host glucose homeostasis via peripheral serotonin. PNAS. (09.2019)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: