...

Aparat słuchowy przeciwko demencji

Wyniki najnowszych badań wskazują na to, że używanie aparatu słuchowego znacząco poprawia sprawność mózgu i może stanowić ważny element profilaktyki otępienia u osób z zaburzeniami słuchu.

Wyniki przeprowadzonych w ostatnich latach badań wykazały, że jednym z czynników ryzyka rozwoju otępienia w starszym wieku jest utrata lub znaczne osłabienie słuchu. Zespół naukowców z University of Exeter i King’s College London przebadał w sumie 25 tysięcy osób w wieku 50 lat lub starszych.

W ciągu dwóch lat uczestnicy badania przechodzili testy sprawdzające zdolności poznawcze. Rezultaty unaoczniły różnice występujące między osobami z niedosłuchem, które nosiły aparaty słuchowe lub nie. Ci, którzy zaliczali się do pierwszej grupy, wykazywali znacznie lepszy czas reakcji niż osoby z grupy drugiej. W codziennym życiu przekłada się to np. na poziom koncentracji niezbędnej do usłyszenia istotnych dźwięków, dokładne przyglądanie się ważnym obiektom czy uważne słuchanie podczas rozmowy.

“Poprzednie badania wykazały, że utrata słuchu wiąże się z pogorszeniem funkcji mózgu, pamięci i ze zwiększonym ryzykiem demencji – mówi dr Anne Corbett, współautor badania. – Nasza praca jest jednym z największych badań dotyczących wpływu noszenia aparatu słuchowego i sugeruje, że noszenie aparatu słuchowego może rzeczywiście chronić mózg. Potrzebujemy teraz więcej badań i prób klinicznych, aby przetestować te wyniki i być może wprowadzić do polityki społecznej, aby pomóc ludziom zachować zdrowie w późniejszym wieku.”

“Wiemy, że moglibyśmy zmniejszyć ryzyko demencji o jedną trzecią, gdybyśmy podjęli działania już w średnim wieku – mówi prof Clive Ballard, współautor badania. – Badania te są częścią pracy niezbędnej, aby dowiedzieć się, co naprawdę pozwala zachować zdrowie mózgu. Przesłanie jest takie, że jeśli ktoś jest informowany o konieczności stosowania aparatu słuchowego, powinien znaleźć taki, który będzie mu pasował. Co najmniej poprawi to słuch, a także pomoże zachować sprawność umysłu”

Bibliografia

Wyniki badania zostaną zaprezentowane na międzynarodowej konferencji Alzheimer’s Association 2019 w Los Angeles w Kalifornii.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: